Полуматуранти 2012-2013 год

601911_499135963490923_2063625975_n

алманах 2013

 

Ивана ја препознаваме по витканите коси

и секогаш  модерно сакаше да се  носи.

Цртањето и беше нејзина опсесија,

а дизајнерка да биде- идна професија.

           Емилија  на часови на фб висеше

и планот од табла не го пишеше,

со каталогот на орифлејм секогаш шеташе

и во секој  разговор ни се мешаше.

 

 

Љубе  беше добро момче

и едвај чекаше да ѕвони ѕвонче.

Да препише на тест се’ правеше,

а за „Челзи“ душата ја даваше.

Христијан беше шмекер главен,

и со фудбалот стана славен.

Тој умееше наставниците да ги изнервира,

а потоа ветуваше дека ќе се корегира.

 

Елена на математика ретко одговараше

и со наставниците не се караше,

многу работи не поднесуваше

и често до уши се вљубуваше.

 

Ана ни  беше австралјанка права

и добри совети секогаш таа дава,

знае да глуми без маана

а и поезијата и беше јака страна.

Менде беше шегаџија меѓу нас

знаеше да не насмее секој час,

глумец да стане тој сака

и со задачите по математика си имаше мака.

 

Валентин за последиците не размислуваше често,

а и на француски никогаш не го фаќаше место,

часовите не ги ги следеше

и неоправдани си редеше.

 

Филип беше највисок во нашиот клас

и никогаш не внимаваше на час.

Секогаш имаше фикс идеја

кога ќе ја слушневме паѓавме од смеа.

Advertisements
Напишете коментар

Напишете коментар

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Промени )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Промени )

Twitter слика

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Промени )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Промени )

w

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: